До Дня вшанування пам'яті жертв геноциду Кримськотатарського народу 18 травня

1944, 18 травня – комуністична влада розпочала операцію з депортації  

татар Кримського півострова.

Протягом 18-20 травня людей викидали з домівок і насильно вивозили у віддалені регіони СРСР без права повернення. О 3 годині ранку 18 травня співробітники НКВД, яких до цієї справи було залучено 32 тис, вдиралися в будинки, виділяли на збори від кількох хвилин до півгодини і зганяли людей. Протягом 2 днів кримських татар звозили машинами до залізничних станцій Бахчисарая, Джанкоя та Сімферополя, звідки ешелонами відправляли на схід. Для перевезення яких було використано 67 ешелонів. За ці дні депортовано понад 180 тис. кримських татар.

https://uinp.gov.ua/istorychnyy-kalendar/traven/18/1944-pochalasya-deportaciya-krymskyh-tatar

https://www.ukrinform.ua/rubric-other_news/2018926-deportacia-krimskih-tatar-v-1944-infografika.html

Кримських татар не торкнулась беріївська амністія 1953 року і до 1956 року вони мали статус спеціальних поселенців без права залишити місце проживання під страхом кримінальної відповідальності. Формально кримські татари отримали таке право лише в 1974 році, а фактичне - в 1989 році, коли Верховна Рада СРСР засудила депортацію кримських татар і визнала її незаконною і злочинною.

Верховна Рада України Постановою від 12 листопада 2015 року № 792 -VIII «Про визнання геноциду кримськотатарського народу» визнала депортацію з Криму кримських татар у 1944 році геноцидом кримськотатарського народу, 18 травня в Україні встановлено Днем пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу.

Рекомендуємо  для перегляду фільми, що присвячені трагічним подіям, пов’язаним із геноцидом кримськотатарського народу:

  1. Фільм «Хайтарма»

Хайтарма» — перший кримськотатарський повноформатний художній фільм і перша художня картина про депортацію кримських татар. Режисер фільму і виконавець головної ролі Ахтем Сеїтаблаєв.

Фільм створений на основі реальних подій і розповідає про сталінську депортацію кримських татар, вчинену у травні 1944 року. Ця трагічна сторінка в історії кримськотатарського народу показана через погляд прославленого льотчика, національного героя кримських татар Амет-Хана Султана: після вигнання нацистських окупантів з Криму, військове командування дозволило Амет-Хану (Ахтем Сеїтаблаєв) разом з його бойовими товаришами відвідати батьків у Алупці. За збігом обставин на час перебування льотчиків у Алупці припала операція НКВС з примусової депортації кримських татар. Радянський ас, якого боялися німецькі пілоти, не зміг захистити свій народ від злочину Сталінського режиму.

Фільм знято за кошти кримськотатарського бізнесмена Ленура Іслямова на його телеканалі ATR. Вартість картини 1,5 млн. дол. Найбільш витратною статтею було виробництво декорацій часів Другої світової війни, створення історичних костюмів, оренда необхідних для зйомок зброї, поїздів, автомобілів та літаків тих часів.

Стрічка знімалася за принципом народної толоки — більшість ролей зіграли непрофесійні актори. У масових сценах знялися понад тисячу осіб з усього Криму. Велика їхня частина - люди похилого віку, які пережили трагічні події 18 травня 1944 року. Зйомки тривали півроку у 2012 році в Алупці, Бахчисарайському районі і Судаку.

Фільм вперше представили в Україні 17 травня 2013 року в сімферопольському кінотеатрі імені Т.Г. Шевченка, напередодні Дня жалоби за жертвами депортації кримськотатарського народу, а з 18 травня 2013 року фільм демонструвалася в кінотеатрах Сімферополя, Керчі, Білогірська, Феодосії, Судака, Євпаторії, та Кіровського. Для показу фільму в Україні прокатники фільму не створили українського дубляжу й показ відбувався з з оригінальним російсько-кримськотатарським озвученням.

Для показу фільму в Україні прокатники фільму не створили українського дубляжу й показ відбувався з  оригінальним російсько-кримськотатарським озвученням.

https://www.youtube.com/watch?v=S3xE_nq7iAw

  1. Фільм «Чужа молитва»

Основою сюжету стала реальна історія молодої кримськотатарської дівчини Саіде, яка під час окупації нацистами Бахчисарая та депортації кримськотатарського народу, врятувала життя 88 єврейським дітям. Дівчина працює вихователькою у притулку для татарських дітей-сиріт, коли зустрічає хлопчика Іцхака, який разом з іншими єврейськими дітьми переховується від німецьких окупантів. Незважаючи на загрозу для власного життя, Саіде бере під свій захист вихованців та видає маленьких євреїв за татар - дає їм нові імена, навчає мови, звичаїв і молитов. Сауедтреком фільму стала пісня «1944», яка принесла перемогу на пісенному конкурсі «Євробачення 2016».

https://kino4ua.net/2604-chuzha-molitva.html